Raport_5_zespol_5_4.doc

(62 KB) Pobierz

1. Rzetelność pomiaru

1.1. Spójność wewnętrzna

W badaniu właściwym wzięło udział 100 osób (56 kobiet i 44 mężczyzn). Średnia wieku wyniosła M = 37,29 (SD = 15,01).

Analiza rzetelności przeprowadzona w badaniu pilotażowym i właściwym wskazuje na zbliżone lub takie same wartości współczynników alfa Cronbacha. Pozycje wchodzące do poszczególnych obszarów w badaniu właściwym pokrywały się z pozycjami w badaniu pilotażowym, w dwóch przypadkach nieznacznie różniąc się od siebie. Wartości α Cronbacha dla badania pilotażowego i właściwego przedstawia tabela 1.
 

Tabela 1.

 

Wartości α Cronbacha dla badań pilotażowego i właściwego.

 

Skala

Liczba pozycji

α Cronbacha – badanie pilotażowe

α Cronbacha – badanie właściwe

Przesądy

12

0,92

0,88

Proroctwa

12

0,92

0,93

Przywiązanie do przedmiotów

12

0,92

0,87

Tradycja

12

0,81

0,81

Ezoteryka

12

0,87

0,88

 

1.2. Stabilność bezwzględna

Aby zbadać stałość w czasie, czyli stabilność bezwzględną kwestionariusza, przeprowadzono retest w odstępie dwóch tygodni od przeprowadzonego badania właściwego, na grupie wybranych 30 osób (23 kobiety i 7 mężczyzn). Średnia wieku wyniosła M = 29,87 (SD = 9,28).

Stabilność bezwzględna kwestionariusza został zachowana dla czterech skal. Korelacje skal przesądy, proroctwa, tradycja i ezoteryka są dodatnie i istotne statystycznie, choć nie na oczekiwanym poziomie 0,8. Całkowity brak stabilności bezwzględnej wykazuje ujemna korelacja w przywiązaniu do przedmiotów. W konsekwencji dla całego kwestionariusza oznacza to, że nie należy wyżej wymienionej skali przypisywać możliwości diagnostycznych. Wykazuje ona zmienność w czasie, co może wskazywać na charakter sytuacyjny tej zmiennej. Korelacje r-Pearsona między wynikami pierwszego i drugiego badania zostały przedstawione w tabeli 2. 

Tabela 2.

Wskaźniki stabilności bezwzględnej dla skal Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych (n=30)

Skala 

Korelacja (retest po 2 tygodniach)

Przesądy

0,67**

Proroctwa

0,54*

Przywiązanie do przedmiotów

-0,20*

Tradycja

0,57**

Ezoteryka

0,46*

Uwaga. *. Korelacja istotna dwustronnie na poziomie p<0,05; **. Korelacja istotna dwustronnie na poziomie p<0,01.

 

2. Trafność zewnętrzna

W celu sprawdzenia zdolności diagnostycznych Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych, sformułowano szereg hipotez o związku lub braku związku skal kwestionariusza z wymiarami osobowości pięcioczynnikowego modelu osobowości.

W zakresie trafności zbieżnej założono istotne związki między:

a) neurotycznością i wszystkimi skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych - przyjęto, że zachowania irracjonalne wiążą się z wysokim poziomem lęku.

b) ekstrawersją i wszystkimi skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych – założono, że osoby zachowujące się irracjonalnie poszukują stymulacji, kontaktu z ludźmi i potrzebują być czymś stale zainteresowane i zajęte.

c) otwartością na doświadczenie i wszystkimi skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych - przyjęto, że osoby zachowujące się irracjonalnie charakteryzuje otwartość na doświadczenie, nowe idee.

d) ugodowością i wszystkimi skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych – założono, że skłonność do udzielania pomocy i zaufanie do innych ludzi ma wpływ na zachowania irracjonalne.

W zakresie trafności rozbieżnej założono brak związków między:

a) sumiennością i wszystkimi skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych - założono, że stopień zorganizowania i wytrwałość nie mają wpływu na zachowania irracjonalne.

Trafność zewnętrzna została zbadana przy użyciu Inwentarza Osobowości NEO-FFI autorstwa Costy i McCrae. Badani uzupełniali kwestionariusz bezpośrednio po wypełnieniu Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych.

Badanie trafności zewnętrznej objęło próbę liczącą 100 osób, składającą się z 56 kobiet i 44 mężczyzn. Średnia wieku badanej próby wyniosła M = 37,29 (SD = 15,01).

Analiza korelacji między skalami Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych a wymiarami NEO-FFI wykazała istotne związki między (por. Tabela 3.):

a)      proroctwami i sumiennością (r = 0,24, p<0,05)

b)     tradycją i sumiennością (r = 0,22, p<0,05)

 

Tabela 3.

Korelacje skal Kwestionariusza Zachowań Irracjonalnych z wymiarami NEO-FFI (n = 100)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin