Konspekt zajęć zintegrowanych
Temat bloku: Wiosna tuż, tuż.
Temat dnia: List do bocianów.
Temat: Wypowiedzi uczniów na temat zmian zachodzą-
cych w przyrodzie wiosną. Rozpoznawanie gło-
sów ptaków. Uzupełnianie tekstu listu zwrotami
grzecznościowymi.
Cele operacyjne:
-umie czytać głośno, płynnie, zwracając uwagę na znaki
przystankowe wiersz „List do jaskółki”
-umie wypowiadać skojarzenia dotyczące wyrazu „ptak”,
„śpiew ptaka”
-umie wypowiadać się na temat zmian zachodzących w przy-
rodzie wiosną
-wyszukuje w tekście elementy listu
-zna charakterystyczne cechy listu
-zna pisownię zwrotów grzecznościowych w listach
-potrafi słuchać poleceń nauczyciela
-wie, że rzeczowniki i czasowniki mogą występować w licz-
-bie pojedynczej i mnogiej
-dostrzega związek przylotu ptaków z nadejściem wiosny
-potrafi rozpoznać na ilustracji: kukułkę, jaskółkę, bociana,
skowronka
-dostrzega związek między nagraniami magnetofonowymi, a
ilustracją
Metody:
-słowna (pogadanka, praca z tekstem, rozmowa, meto-
da Graffiti)
-praktycznego działania
-„burza mózgów”
-czynnościowa
Formy pracy:
-zbiorowa
-indywidualna
-indywidualna zróżnicowana
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Podręcznik str. 3
-ilustracje i podpisy ptaków
-karty z tekstem listu od częściowego uzupełnienia
Czynności nauczyciela
Czynności uczniów
Uwagi
Powitanie
gości
Na poprzednich zajęciach mówiliśmy o roślinach (kwiatach), które zwiastują nadejście wiosny. Mówili- śmy też o zmianach w wiosennej pogodzie.
Wysłuchanie nagrania głosów ptaków z kasety magnetofonowej
Co słyszeliście nagrane na kasetę
Z czym kojarzy się wam nazwa ptak, śpiew ptaka.
Głosy różnych ptaków.
Dzieci wymieniają różne skojarzenia
Powtórne wy- słuchanie głosu ptaków i naśla-
dowanie ich.
Dzieci z kręgu wracają na swoje miejsca naśladując śpiew ptaków.
Wypowiedzi na temat ilustracji.
Kto z was potrafi rozpoznać i nazwać ptaki przedstawione na ilustracjach?
Głosy, których wiosen-nych ptaków słyszeliście na kasecie?
Dzieci rozpoznają ptaki i przypinają karteczki z ich nazwami pod ilustracjami
Skowronka, jaskółki, kukułki.
Ilustracje ptaków znajdują się na tablicy, a podpisy na stoliku.
N-el zwraca uwagę na trudności pi-sowni tych wyrazów
Sprawdzenie pracy domowej
Przypomnijcie, co trzeba było zrobić w domu?
Trzeba było przeczytać wiersz
,,List do jaskółek”
Wybrani uczniowie głośno czy-tają wiersz.
Uczniowie otwierają podręczniki na str.3
N-el zwraca uwagę na poprawność czytania
Wypowiedzi na temat wiersza.
Kto napisał ten wiersz?
Do kogo zwraca się
autorka?
W jaki sposób?
Co przypomina ten wiersz swoją budową i wyrażeniami?
Do czego jest podobny? Co na to wskazuje?
Który fragment wiersza jest najpiękniejszy?
Autorka już zaprosiła jaskółki, aby wracały do swoich gniazd, my może napiszemy list do innych ptaków, które wracają do nas wiosną.
Helena Bechlerowa.
Do jaskółek.
Kochane jaskółeczki
Wiersz ten podobny jest do listu
Początek wiersza, zwrot do jaskółek ,,kochane jaskółeczki
Dzieci wskazują różne fragmenty i uzasadniają swoje
wybory.”
Uczniowie wymieniają różne ptaki i ustalają, że list napiszą do bocianów.
Uczniowie wyszukują zwrot.
Uzupełnianie tekstu listu zwrotami grzecznościowymi
Proszę samodzielnie uzupełnić tekst listu, który napisały dzieci do bocianów
Praca indywidualna zróżnicowana
Uczniowie uzupełniają treść listu. Samodzielnie piszą nagłówek i podpis.
Sprawdzenie wykonanej pracy.
Odczytanie wykonanej pracy, porównanie z tekstem listu na tablicy
Podkreślcie w tekście listu kilka rzeczowni-ków i czasowników
Wykonajcie w grupach zadanie przedstawione na karcie .
Uczniowie dokonują autokorekty uzupełnione-go tekstu.
Podkreślają.
Uczniowie wyszukują np. czasowniki w liczbie pojedynczej i przekształca-ją je na czasowniki w licz-bie mnogiej.
Wybrani uczniowie podkreślają na wzorze.
Praca zróżnicowana w grupach.
N-el sprawdza poprawność wy-konania zadania.
Powtórne odczy-tanie tekstu listu.
N-el chwali uczniów za piękne czytanie i przyczepia na tablicy ilustrację bociana szykującego się do przylotu.
Zadanie pracy domowej.
Wklej list do zeszytu.
Zastanów się, czy ten list może być napisany tylko w liczbie poje-dynczej lub w liczbie mnogiej.
milka_uk