Działanie kwasu alfa liponowego (ALA).rtf

(24 KB) Pobierz

PRZECZYTAJ (niżej na mojej liście plików) ŚWIETNY ARTYKUŁ z Nexusa "Terapia kwasem alfa-liponowym i naltreksonem", autorstwa biologa i lekarza nie tylko o rewelacyjnych własnościach leczniczych obu naturalnych substancji, którymi ratuje ludzi, ale tłumaczy dlaczego służba zdrowia i przemysł farmaceutyczny nie sa zainteresowane tanimi, skutecznymi lekami i tarapiami. Ostatni rozdział artykułu jest autorstwa jego pacjenta. Warto przeczytać!

http://www.kulturystyka.sklep.pl/index.php/cPath/114/ALA-kwas-alfa-liponowy.html

 

Kwas alfa liponowy - dawkowanie, stosowanie, działanie suplementu diety

Kwas α-liponowy ALA to uniwersalny przeciwutleniacz, który dodatkowo wykazuje działanie insulinopodobne. ALA zwiększa wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę - w ten sposób reguluje glikemię, zwiększa zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie oraz neutralizuje wolne rodniki. Dzięki temu suplementy diety zawierające kwas alfa liponowy wspomagają odchudzanie, usprawniają pracę układu krążenia oraz zwiększają wydolność organizmu.

Kwas liponowy ALA (kwas α-liponowy, Acidum lipoicum, Acidum thiocticum) - to organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów karboksylowych. Jest ośmiowęglowym, nasyconym kwasem tłuszczowym, w którym atomy węgla 6,7 i 8 wraz z dwoma atomami siarki tworzą pierścień ditiolowy. Po redukcji tego pierścienia powstaje kwas dihydroliponowy. Utlenioną formą amidu kwasu liponowego jest Lipoamid, który jako koenzyn (kofaktor) bierze udział w reakcji dekarboksylacji oksydacyjnej α-ketokwasów. Uczestniczy również w przemianie kwasu pirogronowego do octanu i dwutlenku węgla oraz w rozszczepianiu glicyny. ALA rozpuszcza się w wodzie i w tłuszczach dlatego działa zarówno na poziomie błon komórkowych, jak też w samych komórkach.

Działanie kwasu alfa liponowego (ALA)

Kwas alfa liponowy - główne działania substancji:

·         działa jako silny antyoksydant (spowalnia procesy starzenia) - zarówno kwas liponowy jak i dihydroliponowy mają zdolność unieszkodliwiania wolnych rodników, a ponadto wspomagają działanie innych antyoksydantów - biorą udział w regeneracji zredukowanych postaci przeciwutleniaczy jak witamina C i E,

·         ma zdolność chelatowania jonów metali,

·         hamuje rozwój zmian miażdżycowych - wspomaga pracę układu krążenia i serca,

·         reguluje glikemię - zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę usprawniając transport glukozy, zwiększając tempo metabolizmu i redukuje przyrosty tkanki tłuszczowej wraz z wiekiem,

·         zwiększa ilość glikogenu w mięśniach i wątrobie, przez co jako suplement diety chętnie jest stosowany w dyscyplinach siłowych jak kulturystyka, fitness,

·         ochrania narząd wzroku i wątrobę - w kulturystyce stosowany jako osłona w czasie tzw. "cykli z SAA",

·         działa insulinopodobnie ułatwiając wnikanie aminokwasów oraz kreatyny do komórek mięśniowych - tani suplement stosowany jako transporter do kreatyny,

·         zwiększa wydolność ułatwiając wnikanie węglowodanów, aminokwasów i kreatyny do komórek mięśniowych - pomaga w przyswajaniu składników odżywczych - działanie doceniane przez kulturystów,

Na czym polega działanie antyoksydacyjne ALA?

Wolne rodniki to wadliwe molekuły, którym brakuje elektronów i próbują zabrać je innym molekułom niszcząc je w ten sposób. Wolne rodniki powstają w naszym organizmie na co dzień, do czynników, które zwiększają powstawanie wolnych rodników należą: palenie tytoniu, alkohol, smażone jedzenie, zanieczyszczenia środowiska a także sport - poprzez zwiększony pobór tlenu i tym samym zwiększone powstawanie wolnych rodników.

Dlaczego ALA wspomaga odchudzanie?

Kwas alfa liponowy jest bardzo istotny przy produkcji energii ponieważ wciela kalorie z jedzenia do procesów energetycznych a nie do procesów budowania tkanki tłuszczowej. Ponadto tanie suplementy diety z ALA regulują poziom cukru we krwi a tym samym zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Występowanie kwasu liponowego

Wbrew początkowym opiniom, że kwas liponowy jest witaminą i musi być dostarczany z pożywieniem, w późniejszym okresie stwierdzono, że może on być syntetyzowany w organizmach żywych - w tym w organizmie ludzkim. Do naturalnych źródeł kwasu liponowego należą produkty żywnościowe jak mięso i warzywa, jednak najwięcej kwasu α-liponowego jest w brokułach, szpinaku, drożdżach, mięsie i podrobach (wątróbka!).

Stosowanie suplementów diety ALA - wskazania do suplementacji

Głównymi wskazaniami do stosowania kwasu alfa liponowego są schorzenia takie jak:

·         miażdżyca,choroby serca - poprawia pracę układu krążenia,

·         cukrzyca - zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, dlatego ALA to również suplement dla diabetyków,

·         choroby wątroby (hepatopatie) - usprawnia pracę wątroby,

·         problemy ze wzrokiem - wspomaga prawidłowe czynności narządu wzroku,

·         nadwaga, otyłość, odchudzanie - pobudza metabolizm,

·         palenie tytoniu - jako antyoksydant neutralizuje szkodliwe działanie tytoniu,

·         podeszły wiek - działanie przeciwutleniające hamuje procesy starzenia się komórek,

·         sportowcy, w tym przedstawiciele sportów siłowych jak kulturystyka: wspomaganie układu krążenia i wydolności, zwiększenie siły mięśni, ich wytrzymałości i struktury oraz jako antyoksydant,

·         zatrucia grzybami i metalami ciężkimi,

Dodatkowe możliwe działanie ALA: - jako antyoksydant może być pomocny przy nadciśnieniu tętniczym i chorobach autoimmunologicznych.

Kwas alfa lipnowy - dawkowanie

Najczęściej spotykane dawkowanie kwasu alfa liponowego ALA to od 600 mg do 1200 mg kwasu liponowego na dzień w 3 porcjach (1-2 kapsułki 3x dziennie).

Przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej do 25°C.   Chronić przed światłem.

Suplementy diety zawierające kwas α-liponowy(ALA) dostępne w Kulturystyka.Sklep.pl:

Activlab Insulinox, Met-Rx Alpha Lipoic Acid, Scitec ALA

Inne suplementy diety wspomagające zdrowie dostępne w najtańszym sklepie z odżywkami dla kulturystów Kulturystyka.Sklep.pl w kategorii tanie suplementy diety:

Naturell Omega-3, Biotech Usa Women'S Hair, Skin & Nails Formula, Biovico Lyprinol, Activlab Insulinox, Nutrend Inosine i inne odżywki...

 

------------------------------------------------------

 

http://stwardnieniesmrozsiane.ok1.pl/printview.php?t=100&start=0&sid=c78f9bf979a8498c7b01b7a2ce046bfb

Forum dla ludzi chorych na stwardnienie rozsiane- SM  i nie tylko

Leczenie alternatywne - Kwas liponowy

 

Kwas liponowy jako ALA jest doskonałym antyoksydantem (przeciwutleniaczem) nawet 100 razy silniejszym niż wit. C czy E. W skojarzeniu z witaminami z grupy B wpływa na metabolizm w komórkach nerwowych, ma działanie neuroprotekcyjne (neuroochronne). Zwiększa stężenie glikogenu w wątrobie co z kolei działa ochronnie na wątrobę. Informacje dotyczące kwasu liponowego w tym artykule:

"Badania na mysich modelach stwardnienia rozsianego sugerują, że hamowanie przez kwas liponowy demielinacji, odpowiedzialnej za rozwój choroby, wiąże się z obniżeniem napływu limfocytów T i makrofagów do ośrodkowego układu nerwowego, mniejszym wydzielaniem cytokin prozapalnych: interferonu g (INF-g) i interleukiny 4 (IL-4) przez limfocyty T oraz hamowaniem aktywności wydzielanych przez leukocyty metaloproteinaz."

 

KOMENTARZE (najciekawsze):          D.K. -  moje powiększenie i kolor czerwony

 

Eloe - 2008-04-01, 11:19

Z nieba spadł mi ten teamt, prawdę mówiąc sama chciałam go załozyć pod trochę innym tytułem

Jestem na samym początku (jezeli to wogóle ejst jakis początek bo nie mam diagnozy) i w oczekiwaniu na dalsze badania i wizytę u neurologa zaczęłam się zastanawiać co moge sama dla siebie zrobić. Zanim jeszcze ten temat stał sie dla mnie interesujący spotkałam sie z dietą dr Budwig (moja mama też choruje na chorobe autoimmunologiczną ale zdecydowanie inną). i zamierzam ja u sibie zastosować,gdyż wsród dolegliwości na które jest polecana. SM zajmuje wysokie miejsce a nawet jeśli to nie sm to nie zaszkodzi.

Informacji w internecoie na ten temat jest masa ale przybliże te najwazniejsze idee:

Dr Budwig za swoje odkrycie była 7-krotnie nominowana do nagrody Nobla, zauwazyła że w chorobach przewlekłych chorym brakuje fosfatydów we krwi, mają wadliwą budowe i kolor hemoglobiny, braki te wynikają z nieprawidłowego stosunku kwasów tłuszczowych omega2 (kwas alfa-linolowy ALA) do omega 6 (te ostanie sa podejrzewane o działanie kancerogenne.

Dieta a własciwie terapia opiera sie na całkowitym wyeliminowaniu z diety tłuszczy innych niż olej lniany zawierający ogromne ilości omega3. Obostrzenia są dramatyczne (zakaz spozywania cukru, tłuszczu i mięsa a to wszystko popijane3 olejem zmieszanym z twarożkiem ale wyniki są rewelacyjne. Olej zmiksowany z chudym twarozkiem wiąze białka i czyni tłuszcz rozpuszczalnym w wodzie (lepsze wchłanianie w kosmkach jelitowych. Za granicą w onkologii ta dieta ejst aplikowana pacjentom w szpitalach i są kliniczne przebadane przypadki ze ludzie wychodzą zre stanów paliatywnych. Spotkałam się również z badaniami (pubmed według których u chorych na sm zanotowano dramatyczny spadek tego nieszczęsnego omega3).

Poprawa ejst natychmiastowa, sama znam na gruncie zawodowym osobe której medycyna nie dawała szans a żyje 20 lat po wypisaniu ze szpitala do domu na spokojne umieranie ( inna sprawa ze ta osoba ma tez straszna sile przetrwania)

mam tu mała prośbe; ja dopieor zaczynam z tą dietą, mam mase informacji na temat tej diety i jej działania natomiast mało WIADOMOSCI O JEJ DZIAŁANIU W PRZYPADKU SM (DOTARŁAM DO INFORMACJI ZE PONIEWAŻ MÓZG LUDZKI SKŁADA SIĘ W 60 % Z OMEGA 3  [D.K. ?!] spozywanie oleju lnianego moze u chorych na wczesnym stadium powodowac odbudowe mieliny- TO INFORMACJA NIEZALEZNA OD TEJ DIETY Z ZUPEŁNIE INNEGO ŹRÓDŁA). jezeli macie jakies wiadomosci na temat tej diety w sm to bardzo bardzo porsze podzielcie sie nimi ze mna -szczegolnie mnie interesuje czy przy tej diecie mozna przyjmowac witaminy syntetyczne)Planuje tu załozyc (jak sie Neola zgodzi) osobny post gdy tylko zaczna to stosować żeby zdawac relacje czy i jak to na mnie działa- będzie to dobrze udokumentowane bo moge robic rezonans tak czesto jak chce jezeli tylko lekarz nadąży wystawiac mi skierowania  )

JELI MACIE JAKIEŚ ALTENRATYWNE UWAGI NA TEMAT ODŻYWIANIA TO RÓWNIEŻ jestem otwarta (na przyklad czego mi jesc nie wolno )

pozdrawiam

 

Olej lniany odbudowuje i regeneruje włókna mielinowe i zatrzymuje proces demielinizacji występujący właśnie w stwardnieniu rozsianym...

 

Hmm, jakoś widzę, że mało jest zainteresowanych dietą dr. Budwig.

danielsonn - 2009-02-06, 23:37

Cytat:

Olej lniany odbudowuje i regeneruje włókna mielinowe i zatrzymuje proces demielinizacji występujący właśnie w stwardnieniu rozsianym...

 

rob - 2009-02-07, 00:27

O, mamy lekarstwo na SM, tylko szkoda że nic o tym nie wie medycyna  . Niestety ale nic takiego nie ma miejsca, ta kwestia została dość dokładnie zbadana i nie stwierdzono takiego działania oleju lnianego. Jednak nie oznacza to że spożywanie oleju lnianego nie ma pozytywnych działań. Zgodnie jednak z wynikami badań, należy zwrócić uwagę, że kwasy wielonienasycone powinny być stosowane raczej dodatkowo niż zamiennie z innymi zaleceniami dietetycznymi. Spożywanie kwasów tłuszczowych omega-3, zawartych w tłuszczu ryb morskich, orzechach, oleju rzepakowym, sojowym i lnianym, zmniejsza stężenie triglicerydów, działa hipotensyjnie, przeciwkrzepliwie, przeciwzapalnie i przeciwarytmicznie.

Adria - 2009-02-07, 08:32

robciu, ależ nie wyśmiewaj się i nie neguj medycyny alternatywnej 

rob napisał/a:

tylko szkoda że nic o tym nie wie medycyna

no właśnie, neurolog, który wyraził swoją opinię na temat oleju lnianego i podejrzewam, że wielu również wie jak powinno wspierać się leczenie sm.

 

 

olej lniany w diecie dr. Budwig;

http://www.olejlniany.zdr...ex.php?go=dieta

 

Witam Was,

 

1. odnośnie tego właściwego oleju lnianego - propagowano tę dietę u mnie w stowarzyszeniu, kupiłam więc olej, jednakże z powodu braku blendera do dziś stoi nietknięty,

 

2. Kwas alfa-liponowy też mam i prawie zjadłam jeden pojemnik 50 szt (2 razy dziennie powinno się brać) ale trwało to długo ze względu na brak zdyscyplinowania,

 

3 noni - cud natury jak dla mnie - osobiście przekonałam się o jego nadzwyczajnych właściwościach. Miałam już krytyczny poziom białych krwinek w wyniku brania Betaferonu i wtedy przeczytałam o noni - że reguluje morfologię itp. Kupiłam, piłam 2 tyg, po czym wyniki bardzo się poprawiły, natomiast po 4 tygodniach wartość WBC z 2,8 wzrosła do 5,0! Dla mnie noni zdziałało wiele.

Karusiap - 2010-04-05, 22:02

kati napisał/a:

1. odnośnie tego właściwego oleju lnianego - propagowano tę dietę u mnie w stowarzyszeniu, kupiłam więc olej, jednakże z powodu braku blendera do dziś stoi nietknięty,

Nie wiem kiedy kupiłaś olej, ale nawet właściwie przechowywany, czyli w lodówce, w ciemnej szklanej butelce, wytrzymuje 2-3 mies. Jest tak aktywny biochemicznie, ze po tym czasie jelczeje. Gwałtownie zmienia smak na bardzo gorzki (bo gorzkawy może być po jakimś czasie i nie jest to zjełczenie) i zapach na zjełczały.

 

Jeśli nie masz blendera - po prostu dodawaj go do surówek 

stratus - 2010-05-18, 18:03

Czy ktos bral dluzszy czas Neurex 600 ? Jesli tak to jakie opinie o dzialaniu ?

perso - 2010-11-04, 10:05

Ja biorę Zomarin 1000 - wydaje mi się że ma dobry skład ( wysokie stężenie ( 280 mg/kapsułka ) kwasu alfa-liponowego + inne tłuszcze i witaminę E ).

 

Czy ktoś kojarzy może jaka jest różnica miedzy kwasem alfa - liponowym a kwasem alfa-linolenowym - zdaje się że zamiennie bywają określane tym samym skrótem ALA. Z tego co ja doczytałem to źródłem kwasu alfa-linolenowego jest olej lniany - pytanie co z kwasem alfa-liponowym ? Z ulotki Zomarinu wychodzi że składa się on z po 1/3 oleju z lnu , oleju z ryb morskich i oleju z nasion ogórecznika. Czyli wychodzi ( na zasadzie eliminacji ) że za obecność kwasu alfa-liponowego w kapsułkach odpowiada olej z ryb morskich ?

 

Nie wiem czy dobrze kombinuje - a taka wiedza pozwoliła by zamienić część tabsów na rzecz odpowiedniej diety .

__Ewa__ - 2010-11-04, 11:50

Wg książeczki dodawanej do oleju lnianego Budwigowej:

 

kwasy omega 3

1. kwas alfa-linolenowy ALA- w roślinach

2. kwas dokozahehsaenowy DHA - w rybach

3. kwas epizapentaenowy EPA - w rybach

 

Kwasy omega 6

1. kwas linolowy LA - w roślinach

2. kwas arachidonowy - AA - w rybach

perso - 2010-11-04, 12:14

No właśnie w składzie oleju lnianego nigdzie nie ma info o kwasie alfa-liponowym

A mnie najbardziej interesuje naturalne źródło ( o ile istnieje ) tego kwasu.

kujaw - 2010-11-04, 20:45

Może tran?

rob - 2010-11-04, 21:51

perso kwas α-liponowy ALA to organiczny związek chemiczny należący do grupy kwasów karboksylowych. Jest nasyconym kwasem tłuszczowym. Do naturalnych źródeł kwasu liponowego należą produkty żywnościowe jak mięso i warzywa, jednak najwięcej kwasu α-liponowego jest w brokułach, szpinaku, drożdżach, mięsie i podrobach (wątróbka!). Nie ma jednego produktu (ani nawet kilku) żywnościowego z którego organizm mógłby syntetyzować go tak dużo jak z suplementu. Więc niestety  .

perso - 2010-11-04, 22:17

rob - dzięki - chociaż nie wiem jak w takim razie wytłumaczyć fakt że rzeczony suplement Zomarin 1000 składa się z oleju z lnu, oleju z ryb i oleju z nasion ogórecznika - po 329 mg ( czyli że po 1/3 całości kapsułki ) i jednocześnie w zawartości podają że kwasu alfa-liponowego jest 281 mg w kapsułce ?

Jak na mój nos coś tutaj nie pasuje  - może to kwestia ulotki i opisu ?

( opis składu jest np. tutaj: http://aptekaslonik.pl/pr...a-9-60kaps.html )

 

perso masz rację bo nie tylko coś tu nie pasuje ale nic tu nie pasuje. Kwasy Omega 3 i 6 to kwasy nienasycone których nie potrafimy syntetyzować dlatego kwasy te muszą być dostarczane z pożywieniem i są nazywane niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowymi (NNKT). Kwas α-liponowy to kwas nasycony jest substancją wytwarzaną endogennie (synteza) w organizmie człowieka. I nie są znane przypadki niedoboru tego kwasu w odróżnieniu od Omega 3. Natomiast kwasy Omega 9 to kwasy jednonienasycone i są bardziej podobne do Omega 3 w działaniu. Po za tym kwasy Omega 6 działają pozytywnie tylko w odpowiedniej ilości spożywanie ich w większej ilości powoduje poważne dolegliwości więc należy na nie uważać. Więc napisanie „kwas α-liponowy /Omega 3/” to nie prawda i ktoś kto to pisał pewnie nie miał zielonego pojęcia o czym pisze. Proporcje w tym preparacie między Omega 3 a 6 też nie są zbyt prawidłowe ale to już inna historia  .

perso - 2010-11-05, 21:48

No to jest mały fackup - no bo skąd teraz będę wiedział co kupuje skoro informacje na ulotce mogą być błędne ? Wygląda na to że lepiej wydębić receptę na jakiś Neurex 600. Ulotka liponex-u też wygląda całkiem sensownie - a nie trzeba latać po receptę.

Rob - dzięki za rozjaśnienie - trochę miałem przez to mętlik. Wychodzi na to że ten Zomarin to niewiele ma wspólnego z kwasem alfa-liponowym.

 

Gdzieś jeszcze czytałem o izomerze tego kwasu R- ALA jako wersji lepiej przyswajalnej i efektywniej działającej ( w zakresie działania antyoxydacyjnego ).

 

perso - 2010-11-07, 21:28

Nie no, mówiłem o odpuszczeniu sobie kwasów R-ALA - ale kwas alfa-liponowy to zamierzam suplementować 

Ale to już znalazłem tylko w odżywkach dla sportowców - mam jakieś obawy przed suplementacją tabsami dla jakichś kulturystów i chyba sobie już odpuszczę  .

rob - 2010-11-07, 14:41

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin